fb
widok z kamery

Szlak gondoli

Szlak Gondoli to koncepcja o podłożu historyczno-kulturalnym, która ma infrastrukturalnie znaczenie rekreacyjno-turystyczne. Koncepcja ta została opracowana w Stowarzyszeniu „Drzwi do Europy”, w 2004 r. jako projekt mający na celu pobudzenie życia na Wrocławskim Węźle Wodnym.


Impulsem do nazwy i koncepcji były przekazywane z ust do ust informacje o historycznym porozumieniu pomiędzy Wrocławiem a Wenecją, co do możliwości używania nazwy gondola przez Wrocław. Bardzo szybko informacja ta zaczęła żyć swoim własnym życiem, co przyczyniło się budowy pozytywnego wizerunku projektu.

W swoim zamyśle ma być inspiracją rozwoju  życia rekreacyjno – kulturalno -gospodarczego nad Odrą, ale nie tylko na węźle wrocławskim, lecz na całym jej biegu. Impulsem do ożywienia ma być rekreacja i turystyka, która pociągnie najpierw drobne przedsięwzięcia do jej obsługi, a później wplecione zostaną elementy transportu i gospodarki rzecznej. W swojej koncepcji Szlak Gondoli ma być pragmatyczną platformą porozumienia pomiędzy podmiotami zainteresowanymi funkcjonowaniem wokół Odry, jej infrastruktury i gospodarki. Istotnym elementem jest charakter odtworzeniowy tej koncepcji, czyli powtórzenie w nowej rzeczywistości polityczno-gospodarczej tego co działo się nad Odrą przed wojną, a najistotniejszym elementem jest życie kulturalne i rekreacyjne. Stosując nowoczesne środki promocji i pierwiastki przenikania się różnych kultur w zakresie życia przy rzece i wodzie (np. Wenecja), Szlak Gondoli ma doprowadzić do pokazania wyrazistego charakteru życia nad Odrą wypracowanego przez lata historii i doświadczeń ludzi tutaj żyjących. Ma być jedną z atrakcji turystycznych regionu i wiodącym znakiem rozpoznawczym Wrocławia jako stolicy na Odrą, a także  potwierdzać hasło „Wrocław i Odra zawsze razem”.

Szlak Gondoli, którego centralnym punktem jest przystań rekreacyjna Zatoka Gondoli, skupia już sześć przystani prowadzących przez wrocławskie organizacyjne pozarządowe. 


Wojciech Nowak

prezes Stowarzyszenia „Drzwi do Europy”